-->

কাৰাগাৰৰ পিছফালৰপৰা নিৰ্বাচনত জয়লাভ কৰা প্ৰথমগৰাকী হিচাপে ইতিহাস কৰে

কাৰাগাৰৰ পিছফালৰপৰা নিৰ্বাচনত জয়লাভ কৰা প্ৰথমগৰাকী হিচাপে ইতিহাস কৰে
কাৰাগাৰৰ পিছফালৰপৰা নিৰ্বাচনত জয়লাভ কৰা প্ৰথমগৰাকী হিচাপে ইতিহাস কৰে : ©Provided by Bodopress/Dev Nath


কাৰাগাৰৰ পিছফালৰ পৰা নিৰ্বাচনত জয়লাভ কৰা প্ৰথমগৰাকী হিচাপে ইতিহাস কৰে, অসমত নাগৰিকত্ব সংশোধনী আইনৰ প্ৰতিবাদত তেওঁৰ ভূমিকাৰ বাবে প্ৰায় ১৯ মাহকাৰাবাসৰ পিছত, গ'গই মুক্ত হৈ খোজ কাঢ়িছিল। নিৰ্দলীয় প্ৰাৰ্থী হিচাপে প্ৰতিদ্বন্দিতা কৰি বিজেপিৰ সুৰভি ৰাজকোঁৱৰক ১১,৮৭৫ টা ভোটৰ ব্যৱধানত পৰাস্ত কৰি কাৰাগাৰৰ পিছফালৰ পৰা নিৰ্বাচনত জয়লাভ কৰা প্ৰথমগৰাকী অসমবাসী হিচাপে ইতিহাস ৰচনা কৰে। 

ন্যায়াধীশ এন কোটিেশ্বৰ সিং আৰু সৌমিত্ৰশ্বৰৰ এটা খণ্ড বিচাৰপীঠে NIAৰ পৰামৰ্শদাতা আৰু এডভোকেট জেনেৰেল ডি চাইকিয়াৰ শুনানিৰ পিছত ইয়াৰ নিৰ্দেশ ঘোষণা কৰিছিল। জাননী জাৰি কৰি উচ্চ ন্যায়ালয়ে গুৱাহাটীৰ বিশেষ এনআইএ আদালতৰ পৰা গোচৰটোৰ সন্দৰ্ভত ৰেকৰ্ড বিচাৰিছিল। এই বিষয়টো তিনি সপ্তাহৰ পিছত শুনানিৰ বাবে তালিকাভুক্ত কৰা হ'ব।

গৌহাটি উচ্চ ন্যায়ালয়ে বুধবাৰে ৰাষ্ট্ৰীয় অনুসন্ধান সংস্থাৰ (NIA) দ্বাৰা CAA সম্পৰ্কীয় হিংসাৰ গোচৰত দেশদ্ৰোহকে ধৰি সকলো অভিযোগ অব্যাহতি দিয়াৰ নিম্ন ন্যায়ালয়ৰ সিদ্ধান্তক প্ৰত্যাহ্বান জনাই কৰা আবেদনৰ শুনানি ৰখাৰ বাবে সন্মত হয়।

আৱেদন গ্ৰহণ কৰি ন্যায়াধীশ এন কোতিশ্বৰ সিং আৰু সৌমিত্ৰ সিংহৰ বিচাৰপীঠে গোচৰটোৰ আন তিনিজন সহ-অভিযুক্ত- বিট্টু সোণোৱাল, ধীৰাজ্য কোঁৱৰ আৰু মানস কোঁৱৰৰ সৈতে অখিল গোগোইক জাননী জাৰি কৰিবলৈ নিৰ্দেশ দিয়ে।

উচ্চ ন্যায়ালয়ে গুৱাহাটীৰ ৰাষ্ট্ৰীয় অনুসন্ধান সংস্থাৰ বাবে এখন বিশেষ আদালতৰ পৰাও ৰেকৰ্ড বিচাৰিছে।

এবছৰ আৰু ছয় মাহ কাৰাগাৰৰ ভিতৰত কটোৱাৰ পিছত, শ্ৰীযুত গোগোইক ১ জুলাইত কাৰাগাৰৰ পৰা মুকলি কৰা হৈছিল, বিশেষ ৰাষ্ট্ৰীয় অনুসন্ধান সংস্থা আদালতৰ ন্যায়াধীশ প্ৰাঞ্জল দাসে ২০১৯ চনৰ ডিচেম্বৰত তেওঁক আৰু তেওঁৰ তিনিজন সহযোগীক অসমত হিংসাত্মক CAA বিৰোধী প্ৰতিবাদত তেওঁলোকৰ কথিত ভূমিকাৰ বাবে সকলো অভিযোগৰ বিষয়ে অব্যাহতি দিছিল।

তাৰ পিছত, শ্ৰীযুত গোগোই নামৰ এজন কৰ্মীক ২০২১ চনৰ ডিচেম্বৰত কেইবাটাও ঘটনাৰ সন্দৰ্ভত গ্ৰেপ্তাৰ কৰা হৈছিল, যাৰ ভিতৰত দুটা চান্দমাৰী আৰু চাবুৱা আৰক্ষী থানাৰ গোচৰত ৰাষ্ট্ৰীয় অনুসন্ধান সংস্থাই গ্ৰহণ কৰিছিল। তেওঁ দুয়োটা ক্ষেত্ৰতে সকলো অভিযোগ মুকলি কৰিছিল।

তাৰ পিছত তেওঁ অসমৰ গাঁও সমষ্টিৰ পৰা বিধানসভা নিৰ্বাচনত প্ৰতিদ্বন্দিতা কৰিবলৈ জোৰ দিছিল আৰু বিজয়ী হৈছিল। গৌহাটি উচ্চ ন্যায়ালয়ে CAA হিংসাৰ গোচৰত অসমৰ বিধায়কৰ মুক্তিৰ বিৰুদ্ধে আপীলৰ শুনানি গ্ৰহণ কৰিব  ক'লে

Post a Comment

Thanks for messaging us.

Previous Post Next Post

Response1