বিৰুবালা ৰভা কোন আছিল ? কিয় মুখ্যমন্ত্ৰী বিশ্ব শৰ্মাই সাক্ষাৎ কৰে?

বিৰুবালাই ডাইনী চিকাৰৰ বিৰুদ্ধে সজাগতা বিয়পাইছিল,মুখ্যমন্ত্ৰী সাক্ষাৎ
birubala rabha padma shri কোন আছিল ? কিয় মুখ্যমন্ত্ৰী বিশ্ব শৰ্মাই সাক্ষাৎ কৰে?: ©Provided by Bodopress


বিৰুবালা ৰভা কোন আছিল ? কিয় মুখ্যমন্ত্ৰী বিশ্ব শৰ্মাই সাক্ষাৎ কৰে? mission birubala  কি আছিল? অসমৰ গোৱালপাৰা জিলাৰ বাসিন্দা birubala rabha padma shri ডাইনী চিকাৰৰ বিৰুদ্ধে সজাগতা বিয়পাইছিল, অসমৰ মুখ্যমন্ত্ৰী বিশ্ব শৰ্মাই শনিবাৰে পদ্মশ্ৰী বঁটা প্ৰাপ্ত বিৰুবালা ৰভাক সাক্ষাৎ কৰি তেওঁৰ স্বাস্থ্যৰ বুজ লয় আৰু তেওঁৰ চিকিৎসাৰ বাবে সহায় হিচাপে মুখ্যমন্ত্ৰীৰ সাহায্য পুঁজিৰ পৰা ১ লাখ টকাৰ চেক প্ৰদান কৰে।


এক টুইট যোগে মুখ্যমন্ত্ৰী বিশ্ব শৰ্মাই কয়, "যাদুবিদ্যাৰ বিৰুদ্ধে অসমৰ যোদ্ধা birubala rabha padma shri ডাইনী চিকাৰৰ বিৰুদ্ধে তেওঁৰ অভিযানত দৃঢ় আৰু দৃঢ় হৈ আছে। 'মিছন বিৰুবালা'ৰ জৰিয়তে তাই বহুতো জীৱন ৰক্ষা কৰিছে। তাইৰ স্বাস্থ্যৰ বিষয়ে জানিবলৈ গোৱালপাৰাত তাইক লগ কৰিছিল। তাই অলপ সময়ৰ বাবে ভাল নাছিল।" সহায়। তেওঁৰ চিকিৎসাৰ বাবে সহায় হিচাপে মুখ্যমন্ত্ৰীৰ সাহায্য পুঁজিৰ পৰা ১ লাখ টকাৰ চেক প্ৰদান কৰিছিল। আমি তাইৰ দ্ৰুত আৰোগ্যৰ বাবে প্ৰাৰ্থনা কৰোঁ যাতে তাই অন্ধবিশ্বাসৰ বিপদৰ বিৰুদ্ধে পুনৰ নিন্দা আৰম্ভ কৰে। মন্ত্ৰী বিমল বোৰাহে মোৰ সৈতে ভ্ৰমণত গৈছিল। RHAC CEM তানকেশ্বৰ ৰাভাও উপস্থিত আছিল।"


বিৰুবালা ৰভা কোন আছিল ? mission birubala  কি আছিল?

বিৰুবালা ৰভা হৈছে এজন কৰ্মী যি ভাৰতৰ অসমৰ গোৱালপাৰাত যাদুবিদ্যা আৰু ডাইনী চিকাৰৰ বিৰুদ্ধে অভিযান চলায়। তেওঁ মিছন বিৰুবালা নামৰ এটা সংগঠন চলায়, যি ডাইনী চিকাৰৰ বিৰুদ্ধে সজাগতা বিয়পাই।


"এই প্ৰক্ৰিয়াকেতিয়াও সমাপ্ত নহ'ব," লাখ্যমতী দৈমাৰীয়ে মোক কৈছিল। "যেতিয়ালৈকে আপুনি নিশ্চিত কৰে যে গাওঁবাসীয়ে দাইনা-দাইনীত বিশ্বাস কৰি থাকে"- ডাইনীসকলৰ বাবে বড়ো শব্দ - "আপোনাৰ কাম সম্পূৰ্ণ কৰিবলৈ তেওঁলোকক বোকা বনোৱাৰ বাবে আপোনাক আন কোনো উপায়ৰ প্ৰয়োজন নাই।"


২০১৪ চনত অসমৰ ওদালগুৰি জিলাৰ গাওঁ জাংগলগাঁৱৰ এখন প্ৰাথমিক বিদ্যালয়ৰ ৰান্ধনী লাখ্যমতীৰ বিৰুদ্ধে যাদুবিদ্যা ৰচনা কৰাৰ অভিযোগ উত্থাপিত হৈছিল। "মোৰ ভায়েকজনে কৈছিল যে মোৰ ছোৱালীৰ বন্ধুক আই গক্সানীয়ে আৱদ্ধ কৰিছিল"- এগৰাকী দেৱী, যাক স্মলপক্সৰ সৈতে সম্পৰ্কিত, যাক শীতলা বুলিও কোৱা হয়- আৰু তেওঁ দাবী কৰিছিল যে মই এগৰাকী ডাইনী, যি গোটেই গাওঁখনত ধ্বংসযজ্ঞ চলাব," তেওঁ কয়। "এগৰাকী 16 বছৰীয়া কিশোৰীয়ে কেনেকৈ এনে ধৰণৰ দাবী কৰে আৰু গাওঁবাসীয়ে তাইক বিশ্বাস কৰে? তুমি মোক কবা।"


লখ্যমতীয়ে প্ৰথমতে অভিযোগটো গুৰুত্বসহকাৰে লোৱা নাছিল, তেওঁ লগতে কয়, "কিন্তু তেতিয়া গাওঁবাসীয়ে এটাৰ পিছত এটা কৈ আমাৰ ঘৰলৈ আহিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল।" তেওঁলোকে পৰিয়ালটোক আক্ৰমণ কৰিছিল, তাইৰ স্বামী আৰু চাৰিটা সন্তানক গুৰুতৰভাৱে আঘাত কৰিছিল আৰু তেওঁলোকৰ ঘৰ জ্বলাই দিছিল। এখন ৰাজহুৱা সভাত, লখ্যামতীক শাস্তি হিচাপে মানৱ মল-মূত্ৰ খাবলৈ বাধ্য কৰা হৈছিল। গাওঁবাসীয়ে তাইক তাইৰ সন্তানৰ সৈতে গাওঁ এৰি যাবলৈ দাবী কৰিছিল, নতুবা তেওঁলোকে গোটেই পৰিয়ালটোক হত্যা কৰিব।


অসমত ডাইনী চিকাৰৰ বিৰুদ্ধে নিৰন্তৰ যুঁজ দি অহা বিৰুবালা ৰভাক তেওঁৰ সামাজিক কামৰ বাবে পদ্মশ্ৰী সন্মানেৰে সন্মানিত কৰা হৈছে।


উত্তৰ-পূবৰ ৰাজ্য অসমৰ পৰা এই বছৰৰ পদ্মশ্ৰী প্ৰাপ্ত আঠজনৰ ভিতৰত ৰাভা অন্যতম। কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে গণতন্ত্ৰ দিৱসৰ প্ৰাকমুহূৰ্তত পদ্ম বঁটা ঘোষণা কৰিছিল।


নিম্ন অসমৰ গোৱালপাৰা জিলাৰ বাসিন্দা বিৰুবালাই mission birubala নামৰ এটা সংগঠন চলাই আছে যিয়ে ডাইনী চিকাৰৰ বিৰুদ্ধে সজাগতা বিয়পাইছিল। তেওঁ অসম চৰকাৰে ডাইনী চিকাৰ প্ৰতিৰোধ আইন, 2015 পাছ কৰাত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিছিল।


বিৰুবালা ৰভা হৈছে এজন ভাৰতীয় কৰ্মী যি ভাৰতৰ অসমৰ গোৱালপাৰাত যাদুবিদ্যা আৰু ডাইনী চিকাৰৰ বিৰুদ্ধে অভিযান চলায়।  তেওঁ মিছন বিৰুবালা নামৰ এটা সংগঠন চলায় যিডাইনী চিকাৰৰ বিৰুদ্ধে সজাগতা বিয়পাই। ডাইনী চিকাৰ ৰ পৰা প্ৰতিৰোধ আৰু সুৰক্ষা আইন, ২০১৫ গৃহীত কৰাত তেওঁ গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিছিল। ভাৰত চৰকাৰে সামাজিক কামত আগবঢ়োৱা অৱদানৰ বাবে ২০২১ চনত তেওঁক পদ্মশ্ৰীৰ চতুৰ্থ সৰ্বোচ্চ অসামৰিক সন্মান প্ৰদান কৰে। birubala rabha nobel prize

Post a Comment

Thanks for messaging us.

Previous Post Next Post

Response1