What is caa and nrc? NRCয়ে ভাৰতীয় মুছলমানসকলৰ ক্ষতি নকৰে, RSS নেতা

What is caa and nrc? NRCয়ে ভাৰতীয় মুছলমানসকলৰ ক্ষতি নকৰে, RSS নেতা
What is caa and nrc? NRCয়ে ভাৰতীয় মুছলমানসকলৰ ক্ষতি নকৰে, RSS নেতা :©Provided by Bodopress/Dev Nath

what is caa and nrc? NRCয়ে ভাৰতীয় মুছলমানসকলৰ ক্ষতি নকৰে, RSS নেতা মোহন ভাগৱতে বুধবাৰে কয়, May' মাহত ৰাজ্যখনত BJP পুনৰ ক্ষমতালৈ উভতি অহাৰ পিছত প্ৰথমবাৰ অসম ভ্ৰমণলৈ অহা RSSনেতা rss founder গৰাকীয়ে মুৰব্বী মোহন ভাগৱতে বুধবাৰে কয় যে "নাগৰিকত্ব আইনৰ উদ্দেশ্য হৈছে ভাৰতত আশ্ৰয় বিচৰা চুবুৰীয়া দেশৰ নিৰ্যাতিত সংখ্যালঘুসকলক সুৰক্ষা প্ৰদান কৰা। নাগৰিকত্ব সংশোধনী আইন (CAA) আৰু ৰাষ্ট্ৰীয় নাগৰিক পঞ্জী (NRC)য়ে ভাৰতীয় মুছলমানসকলৰ ক্ষতি নকৰে"। 

"আমি এই দেশবোৰত এক দুৰ্যোগৰ সময়ত সংখ্যাগৰিষ্ঠ সম্প্ৰদায়ৰ ওচৰলৈ যাওঁ।". গতিকে যদি ভাবুকি আৰু ভয়ৰ বাবে আমাৰ দেশলৈ আহিব বিচৰা কিছুমান আছে, আমি নিশ্চিতভাৱে তেওঁলোকক সহায় কৰিব লাগিব," rss founder ভাগৱতে কয়।

২০১৯ চনত সংসদত গৃহীত হোৱা বিতৰ্কিত CAA-য়ে বাংলাদেশ, পাকিস্তান আৰু আফগানিস্তানৰ পৰা ৩১ ডিচেম্বৰ, ২০১৪ তাৰিখে বা তাৰ আগতে ভাৰতত প্ৰৱেশ কৰা হিন্দু, জৈন, খ্ৰীষ্টান, শিখ, বৌদ্ধ আৰু পাৰ্চীসকলক ভাৰতীয় নাগৰিকত্ব দ্ৰুতগতিত প্ৰদান কৰে।

তালিকাখনত মুছলমানসকলৰ অনুপস্থিতিৰ ফলত বৰ্জনীয় চিকিৎসাৰ আশংকা হৈছিল; অসমত, য'ত পৰম্পৰাগত বিষয়টো হৈছে বাহিৰৰ লোকৰ অনুপ্ৰৱেশ, আইনখনে ৰাজ্যৰ বাহিৰৰ লোকসকলৰ দাবীক বৈধতা প্ৰদান কৰিব পাৰে বুলি উদ্বেগ আছিল।

"CAA.-ৰ ব্যৱস্থাবোৰ সেই দেশবোৰত নিৰ্যাতিত হোৱা আৰু আশ্ৰয়ৰ বাবে ভাৰতলৈ অহা সকলৰ বাবে। যিসকলে কোনো অত্যাচাৰৰ সন্মুখীন নোহোৱাকৈ ভাৰতলৈ আহিছিল তেওঁলোকৰ বাবে নহয়," rss founder ভাগৱতে কয়।

অনুষ্ঠানটোত উপস্থিত থকা অসমৰ মুখ্যমন্ত্ৰী সিংহ বিশ্ব শৰ্মাই কয় যে দেশৰ আন প্ৰান্তত CAAৰ বিৰুদ্ধে হোৱা প্ৰতিবাদৰ কাৰণসমূহ অসমৰ ততোধিক পৃথক।

"যদিও পূৰ্বতে আইনখনত উল্লেখ কৰা সম্প্ৰদায়ৰ তালিকাত মুছলমানসকলক অন্তৰ্ভুক্ত কৰিবলৈ বিচাৰিছিল, অসমত হোৱা প্ৰতিবাদবোৰ আইনখনৰ বিৰোধী আছিল," শৰ্মাই কয়।

শৰ্মাই কৈছিল যে নিৰ্যাতিত লোকসকলৰ প্ৰতি চৰকাৰৰ কৰ্তব্য আছে। "সেইকাৰণে মই CAAৰ সমৰ্থক আৰু এজন হৈ থাকিম। কিন্তু একে সময়তে, আমি আমাৰ অসমপৰিচয় আৰু সংস্কৃতিসুৰক্ষিত কৰাৰ বাবে ব্যৱস্থা ল'ব লাগিব।" তেওঁ কয়।

what is caa and nrcপৃথকে, 2019 চনত, অসমে, নিৰ্দেশনাত আৰু উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ তত্বাৱধানত নাগৰিকসকলৰ এখন পঞ্জীয়ন সংকলন কৰিছিল, যি হৈছে অসম চুক্তিৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ চাৰ্টাৰ। ফলাফলটো এটা ৰোষ্টাৰ আছিল যিয়ে প্ৰায় ৩৩ নিযুত আবেদনকাৰীৰ প্ৰায় ১.৯ নিযুতক NRCৰ পৰা বাদ দিছিল। প্ৰকৃত নাগৰিকসকলক বাদ দিয়া আৰু সন্দেহজনক পৰিচয় থকা ব্যক্তিসকলক অন্তৰ্ভুক্ত কৰাৰ কথা উল্লেখ কৰি তালিকাখন বেছিভাগ লোকে ত্ৰুটিপূৰ্ণ বুলি অভিহিত কৰিছিল।

Post a Comment

Thanks for messaging us.

Previous Post Next Post

Response1