অসমত চৰকাৰী অনুষ্ঠানত কেৱল হাতেৰে বোৱা গামোচা ব্যৱহাৰ কৰিব

অসমত চৰকাৰী অনুষ্ঠানত কেৱল হাতেৰে বোৱা গামোচা ব্যৱহাৰ কৰিব
অসমত চৰকাৰী অনুষ্ঠানত কেৱল হাতেৰে বোৱা গামোচা ব্যৱহাৰ কৰিব: ©Provided by Bodopress

অসমত চৰকাৰী অনুষ্ঠানত কেৱল হাতেৰে বোৱা গামোচা ব্যৱহাৰ কৰিব, মুখ্যমন্ত্ৰী বিশ্ব শৰ্মাৰ নেতৃত্বত ৰাজ্যিক কেবিনেটে বুধবাৰে সিদ্ধান্ত লয়। অসম চৰকাৰে স্থানীয়ভাৱে উপলব্ধ সামগ্ৰীৰ সমৰ্থন আৰু প্ৰচাৰৰ প্ৰচেষ্টাত বৃহস্পতিবাৰৰ পৰা চৰকাৰী অনুষ্ঠান আৰু অনুষ্ঠানৰ সময়ত কেৱল হাতেৰে বোৱা গামোচা আৰু পৰম্পৰাগত খাদ্য সামগ্ৰী ব্যৱহাৰ কৰিব।

বুধবাৰে সাপ্তাহিক কেবিনেট বৈঠকত এই সিদ্ধান্ত লোৱা হৈছিল য'ত সকলো চৰকাৰী কাৰ্যসূচীআৰু শেষত ৰাষ্ট্ৰীয় সংগীত জন গণ মানাৰ আৰম্ভণিতে ৰাজ্যিক সংগীত - অ মুৰ অপুনাৰ ডেক্স (অ মোৰ মাতৃভূমি) বজোৱাৰ সিদ্ধান্ত লোৱা হৈছিল। বৈঠকত সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ প্ৰদৰ্শন কৰা অ-ৰাজপত্ৰিত কৰ্মচাৰীসকলক এক বছৰৰ সেৱা সম্প্ৰসাৰণ দিয়াৰ সিদ্ধান্ত লোৱা হয়।

প্ৰধানমন্ত্ৰী শ্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে থলুৱা খাদ্য সামগ্ৰীৰ প্ৰচাৰৰ বাবে 'স্থানীয়ৰ বাবে কণ্ঠস্বৰ'ৰ ক্ৰেডোৰ সৈতে সংগতি ৰাখি এই সিদ্ধান্ত লোৱা হৈছে, এজন চৰকাৰী মুখপাত্ৰই কয়।

অসমত বিভিন্ন ধৰণৰ জলপান আছে, বেছিভাগ মিঠা ফালে আৰু গুৰি কৰা চাউল, নাৰিকল আৰু অন্যান্য স্থানীয়ভাৱে উপলব্ধ উপাদানেৰে তৈয়াৰ কৰা হয়

"পিঠা আৰু লাৰুৰ দৰে পৰম্পৰাগত জলপান এতিয়াৰ পৰা চৰকাৰী অনুষ্ঠানত চাহৰ সৈতে পৰিৱেশন কৰা হ'ব," মুখপাত্ৰজনে কয়।

কেবিনেটে চৰকাৰী কাৰ্যসূচীত ব্যৱহাৰ কৰিবলগা পৰম্পৰাগত বহুমুখী স্কার্ফ-টাৱেল - হাতেৰে বোৱা গামোচাবাধ্যতামূলক কৰাৰ সিদ্ধান্ত লয়।

দৰ্শনাৰ্থী বা বিশিষ্ট ব্যক্তিসকলক এখন অসমী গামোচা উপহাৰ দিয়াটো অসমত এক পৰম্পৰা। বড়োসকলৰ সৈতে আন থলুৱা সম্প্ৰদায়ৰ বাবে একে, এজনৰ বাবে, আৰনাই বা আলংকাৰিক স্কার্ফ উপহাৰ দিয়া পৰম্পৰাটো আছে

কিন্তু বিগত বছৰবোৰত গুজৰাট আৰু তামিলনাডুৰ পৰা সস্তা যন্ত্ৰ-নিৰ্মিত গামোচাবোৰে অসমৰ শিপিনীসকলক ব্যৱসায়ৰ পৰা আঁতৰাই দিয়াৰ ভাবুকি দিছে। ৰাজ্য চৰকাৰৰ 2018 চনৰ এক আকলন অনুসৰি, দেশৰ মুঠ 28 লাখ তাঁতশালৰ ভিতৰত অসমত 13 লাখতকৈও অধিক তাঁত আছে।

হস্ততাঁত (উৎপাদনৰ বাবে অনুচ্ছেদ সংৰক্ষণ) আইন, 1985-ৰ অধীনত যন্ত্ৰ-নিৰ্মিত গামোচা জব্দ কৰাৰ সামান্য প্ৰভাৱ পৰিছে।

আইনখনে হস্ততাঁতৰ দ্বাৰা একচেটিয়া উৎপাদনৰ বাবে কিছুমান প্ৰবন্ধ সংৰক্ষণ কৰে। ইয়াৰ ভিতৰত আছে গামোচা, অংগবস্ত্ৰম আৰু মণিপুৰী ফানেক।

গামোচা কেৱল ৰঙা সীমা আৰু ফুলৰ আকৃতিৰ পৰম্পৰাগত আয়তাকাৰ কপাহৰ কাপোৰ নহয়, লগতে অসমৰ সংস্কৃতি আৰু পৰিচয়ৰ প্ৰতীক। ইয়াক অতিথি বা আমন্ত্ৰণকাৰীসকলক অভিবাদন/সম্বৰ্ধনা/সন্মান বা টাৱেল, সজ্জা উপহাৰ হিচাপে বা ধৰ্মীয় অনুষ্ঠান বা উৎসৱৰ সময়ত পোছাকৰ অংশ হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

অসমত 4,000 ৰো অধিক প্ৰাথমিক শিপিনী সমবায় সমিতি আছে, যি হস্ততাঁতৰ কাপোৰ উৎপাদন কৰে, যাৰ ভিতৰত আছে গামোচা যি 2019 চনত ভৌগোলিক ইণ্ডিকেচন (জিআই) টেগ অৰ্জন কৰিছিল। যোৱা বছৰ, অসমে ইয়াৰ শিল্পকলা আৰু হস্ততাঁত সামগ্ৰীৰ প্ৰচাৰৰ বাবে ই-কমাৰ্চ ফাৰ্ম ফ্লিপকাৰ্টৰ সৈতে চুক্তি বদ্ধ হৈছিল।


Post a Comment

Thanks for messaging us.

Previous Post Next Post

Response1