assam mizoram border issue হোৱা উত্তেজনা গুৰুতৰ চিন্তাৰ বিষয় হৈপৰিছে

assam mizoram border issue হোৱা উত্তেজনা গুৰুতৰ চিন্তাৰ বিষয় হৈপৰিছে
assam mizoram border issue হোৱা উত্তেজনা গুৰুতৰ চিন্তাৰ বিষয় হৈপৰিছে  : ©Provided by Bodopress/Dev Nath

assam mizoram border issue হোৱা উত্তেজনা গুৰুতৰ চিন্তাৰ বিষয় হৈপৰিছে। মিজোৰামৰ অসমৰ সৈতে প্ৰায় ১৬৪.৪ কিলোমিটাৰ দীঘল সীমান্ত আছে। 

মিজোৰামে দাবী কৰে যে অসম পক্ষই নিজৰ ভূখণ্ডত আৰু কোনো বেদখল কৰে তেন্তে তেওঁলোকৰ বাহিনী যিকোনো সময়তে আক্ৰমণ কৰিবলৈ সাজু। 

১০ জুলাইৰ মুখ্য সচিব পৰ্যায়ৰ বৈঠকৰ পিছত মিজোৰাম আৰক্ষীয়ে নতুনকৈ এটা গাঁথনি নিৰ্মাণ কৰাৰ ফলত আৱাসীসকলৰ মাজত যথেষ্ট অসন্তুষ্টিৰ সৃষ্টি হৈছে, অসম আৰক্ষীয়ে কয়।

assam mizoram border এজন বাসিন্দা ই মুখ্যতঃ ৰিয়াং সম্প্ৰদায়ৰ আধিপত্যথকা বুলি জনাইছিল যে চুবুৰীয়াৰ দ্বাৰা অসম ভূমিৰ নিৰন্তৰ ভাবুকি আৰু বেদখলৰ বাবে তেওঁলোকে নিদ্ৰাহীন ৰাতি পাৰ হৈ আছে।

খবৰ অনুসৰি মিজোৰাম আৰক্ষীৰ কমেও ২০০-২৫০ টা আৰক্ষী বেটেলিয়নে অসম ভূমিৰ ভিতৰত প্ৰায় তিনি কিলোমিটাৰ দূৰত্বত শিবিৰৰ বাবে শ্বেড নিৰ্মাণত নিয়োজিত হৈ আছে।

অসমৰ ৰামনাথপুৰ আৰক্ষী থানাৰ ভাৰপ্ৰাপ্ত বিষয়া লিটন নাথ, ঘৰমুৰাৰ বন পৰিসৰবিষয়া পি কলিতাৰ আৰু আৰক্ষী বিষয়াৰ এটা দলে অঞ্চলটোত শিবিৰ পাতি আছে।

ইফালে, মিজোৰামৰ এজন জ্যেষ্ঠ আৰক্ষী বিষয়াই কয় যে দুয়োখন ৰাজ্যই দুয়োফালৰ পৰা বেদখল প্ৰতিহত কৰিবলৈ সীমান্ত অঞ্চলত নিৰাপত্তা বৃদ্ধি কৰিছে।

মিজোৰামৰ উপ আৰক্ষী মহাপৰিদৰ্শক (উত্তৰ ৰেঞ্জ) লালবিয়াখান্তা খিয়াংটে Mediaক কৈছিল যে পৰিস্থিতি অতি অস্থিৰ কিয়নো যদি কোনো পক্ষই আনটো দলক বেদখল কৰিবলৈ চেষ্টা কৰে তেন্তে দুয়োটা শক্তিয়ে যিকোনো সময়তে বাহু সংঘৰ্ষত লিপ্ত হ'ব পাৰে।

বৰ্তমান ভাইৰেংটেত শিবিৰ পাতি থকা খিয়াংটে কয়, "যদি অসম পক্ষই মিজোৰামৰ ভূখণ্ডত আৰু কোনো বেদখল কৰে তেন্তে যিকোনো সময়তে আমাৰ বাহিনী আক্ৰমণ (মুকলি গুলী) কৰিবলৈ সাজু।"

তেওঁ এই অভিযোগক নিন্দা কৰিছিল যে মিজোসকলে অসমৰ ভিতৰত ৬ কিলোমিটাৰ বেদখল কৰিছিল।

"এয়া অসম, যিয়ে এটা পথ নিৰ্মাণ কৰি বৈৰেংটেৰ ওচৰৰ ফাইনুয়ামৰ বুয়াৰচেপ গাঁৱত মিজোৰাম অঞ্চল বেদখল কৰিছিল। এই ভূমি মিজোসকলে কেইবা দশক ধৰি দখল কৰি আহিছে," তেওঁ কয়।

জ্যেষ্ঠ আৰক্ষী বিষয়াজনে এইটোও অস্বীকাৰ কৰিছিল যে মিজোৰামৰ লোকসকলে অসম আৰক্ষীৰ ফালে গ্ৰেনেড নিক্ষেপ কৰিছিল।

"আমাৰ ফালৰ পৰা কোনো বিস্ফোৰণ হোৱা নাছিল। কিন্তু, আমি অসমৰ ফালৰ পৰা বিস্ফোৰণৰ কিছুমান শব্দ শুনিছিলো যাৰ বাবে আমি এটা গোচৰ ৰুজু কৰিছো কিয়নো সীমান্তৱৰ্তী গাওঁসমূহত বাস কৰা লোকসকলক আতংকিত কৰাটো এক ভয়-ভীতি বুলি বিশ্বাস কৰা হয়," তেওঁ কয়।

অসমলৈ গ্ৰেনেড নিক্ষেপ কৰাৰ অভিযোগৰ সন্দৰ্ভত প্ৰতিক্ৰিয়া ব্যক্ত কৰি খিয়াংতে কয়, "এইটো ভিত্তিহীন আৰু আনৰ পৰা সহানুভূতি লাভ কৰাৰ বাবে কেৱল মনগড়া।"

ইয়াৰ পূৰ্বে ৰাজ্যৰ মুখ্য সম্পাদক লালনুনমাৱিয়া চুয়াউংগোৱে কেন্দ্ৰীয় গৃহ মন্ত্ৰালয়ক জনাইছিল যে মিজোৰামৰ দুৰ্বৃত্তই অসম অঞ্চল বেদখল কৰা বুলি অসমে কৰা অভিযোগ সম্পূৰ্ণ মিছা।

শেহতীয়াকৈ গৃহ মন্ত্ৰালয়ৰ অতিৰিক্ত সচিব (NE)লৈ প্ৰেৰণ কৰা এখন পত্ৰত চুয়াউংগোৱে কৈছিল যে মিজোৰামৰ কোলাচিব জিলাৰ বুয়াৰচেপ গাঁৱৰ কেইজনমান কৃষকক ঠেলি দিয়া হৈছিল আৰু হাৰাশাস্তি কৰা হৈছিল আৰু তেওঁলোকৰ শস্য ধ্বংস কৰা হৈছিল আৰু অসম আৰক্ষী আৰু সাধাৰণ লোকৰ সমৰ্থিত বিষয়াসকলৰ দ্বাৰা খননকাৰীৰে নতুন পথ নিৰ্মাণ কৰা হৈছিল।

মিজো কৃষকসকলে তেওঁলোকৰ মাটি আৰু শস্যৰ সুৰক্ষাৰ বাবে সৰু সৰু বেৰিকেড স্থাপন কৰিছিল, যিবোৰ অসমৰ বিষয়াসকলে তললৈ টানি আনি ধ্বংস কৰিছিল, তেওঁ অভিযোগ কৰিছিল।

১২ জুলাইত মিজোৰামৰ গৃহমন্ত্ৰী লালচামলিয়ানাই মিজো কৃষকসকলৰ ক্ষতিৰ বাবে অসম চৰকাৰৰ পৰা ক্ষতিপূৰণ দাবী কৰিছিল।

যদিও মিজোৰামে প্ৰথমে কাৰ্যকলাপ আৰম্ভ কৰিবলৈ অনিচ্ছুক আছিল, কিন্তু যিকোনো মূল্যত ইয়াৰ ভূখণ্ড সুৰক্ষিত কৰাৰ বাবে যিকোনো ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰিব, ৰাজ্যৰ গৃহ মন্ত্ৰীয়ে কৈছিল।

ইফালে, গৃহ বিভাগৰ এজন শীৰ্ষ বিষয়াই Mediaক জনায় যে অসমে মিজোৰামৰ ওপৰত বেদখলৰ অভিযোগ আৰোপ কৰিব নোৱাৰে কিয়নো আন্তঃৰাজ্যিক সীমাৰ ক্ষেত্ৰত দুয়োখন ৰাজ্যৰ ভিন্ন মতামত আছে।

যদিও মিজোৰামে ১৮৭৩ চনৰ বেংগল ইষ্টাৰ্ণ ফ্ৰণ্টিয়াৰ ৰেগুলেশ্যনৰ অধীনত ১৮৭৫ চনত জাননী দিয়া ইন-লাইন সংৰক্ষিত বনাঞ্চলৰ ৫০৯ বৰ্গ মাইল অংশক ইয়াৰ প্ৰকৃত সীমা হিচাপে গ্ৰহণ কৰিছিল, অসম পক্ষই ১৯৩৩ চনত অংকিত সাংবিধানিক মানচিত্ৰৰ সৈতে সন্মত হৈছিল, বিষয়াজনে কয়।

তাই কৈছিল যে ১৯৩৩ চনৰ মানচিত্ৰখন এটা আৰোপিত সীমা আছিল কিয়নো মিজোৰামৱাডৰ পৰামৰ্শ লোৱা হোৱা নাছিল আৰু মানচিত্ৰ অংকন কৰাৰ সময়ত দুয়োখন ৰাজ্যই মাটিত সীমা পৰীক্ষা কৰা নাছিল।

তেওঁ কয় যে ২০১৮ চনত জ্বলি উঠা ৰৈ যোৱাৰ পিছত কেন্দ্ৰীয় গৃহ মন্ত্ৰালয়ৰ অধীনত অনুষ্ঠিত ত্ৰিপাক্ষিক আলোচনা অনুসৰি, দুয়োপক্ষই বিতৰ্কিত অঞ্চলসমূহৰ স্থিতি বজাই ৰাখিবলৈ সন্মত হৈছে।

তেওঁ এইটোও কৈছিল যে অসমে দাবী কৰা অঞ্চলটো মিজোসকলে এক শতিকাৰো অধিক সময় ধৰি দখল কৰি আহিছে।

READ MORE: Tangla Baghpara Bathw Temple Construction is stop due to paucity of funds

Post a Comment

Thanks for messaging us.

Previous Post Next Post

Response1