ৰাজহুৱা অনুষ্ঠানত ১৭০ কোটি টকাৰ জব্দ কৰা ড্ৰাগছ জ্বলাই দিয়া হয়।

ৰাজহুৱা অনুষ্ঠানত ১৭০ কোটি টকাৰ জব্দ কৰা ড্ৰাগছ জ্বলাই দিয়া হয়।
ৰাজহুৱা অনুষ্ঠানত ১৭০ কোটি টকাৰ জব্দ কৰা ড্ৰাগছ জ্বলাই দিয়া হয়,মুখ্যমন্ত্ৰী বিশ্ব শৰ্মাই কয়। ©Provided by Bodopress/Dev Nath

ৰাজহুৱা অনুষ্ঠানত ১৭০ কোটি টকাৰ জব্দ কৰা ড্ৰাগছ জ্বলাই দিয়া হয়, মুখ্যমন্ত্ৰী বিশ্ব শৰ্মাই কয়। নিচাজাতীয় সামগ্ৰীৰ বিৰুদ্ধে অসম চৰকাৰৰ অভিযানৰ অংশ হিচাপে আৰু ৰাজ্যখনক ড্ৰাগছমুক্ত কৰাৰ বাবে শনিবাৰে ৰাজ্যখনৰ চাৰিখন জিলাত ৰাজহুৱা অনুষ্ঠানত ১৭০ কোটি টকাৰ জব্দ কৰা ড্ৰাগছ জ্বলাই দিয়া হয়। 

সংবাদ মাধ্যমৰ সৈতে বাৰ্তালাপ কৰি মুখ্যমন্ত্ৰী বিশ্ব শৰ্মাই কয় যে ৰাজ্য চৰকাৰে ড্ৰাগছৰ বিপদ আৰু নিচাজাতীয় সামগ্ৰীৰ অবৈধ ব্যৱসায়ৰ বিৰুদ্ধে এক শূণ্য সহনশীলতা নীতি গ্ৰহণ কৰিছে। তেওঁ কয় যে বৰ্তমানৰ চৰকাৰে ১০ মে'ত কাৰ্যভাৰ গ্ৰহণ কৰাৰ পিছত, ড্ৰাগছ সৰবৰাহৰ প্ৰায় ৮৭৪ টা গোচৰ ৰুজু কৰা হৈছে, ১,৪৯৩ জন ড্ৰাগছ ব্যৱসায়ীক গ্ৰেপ্তাৰ কৰা হৈছে আৰু ৰাজ্যৰ বিভিন্ন প্ৰান্তৰ পৰা ১৭০ কোটি টকাৰ ড্ৰাগছ জব্দ কৰা হৈছে।

গৃহ বিভাগৰ দায়িত্বত থকা শৰ্মাই কয় যে যোৱা দুমাহত অসম আৰক্ষীয়ে ১৯ কিলোগ্ৰাম হেৰোইন জব্দ কৰিছে, 14 কিলোগ্ৰাম আফিম, 1,920 কিলোগ্ৰাম মৰ্ফিন, 33,014 পপি ষ্ট্ৰা, 8,276 কিলোগ্ৰাম গাঞ্জা, 67,650 বটল কাহ চিৰাপ, 12,93,000 উচ্চ উদ্দীপনামূলক টেবলেট, 1 কোটি টকা নগদ, 13,630 টকাৰ সমান বিদেশী মুদ্ৰা, 6.80 লাখ টকাৰ নকল ভাৰতীয় মুদ্ৰা আৰু গাঞ্জা ত ধ্বংস কৰা 31 টা ডাঙৰ ভূমি।

কাৰ্বি আংলং, গোলাঘাট, হোজাই আৰু নগাঁও জিলাত ৰাজহুৱা অনুষ্ঠানত জব্দ কৰা এই ড্ৰাগছবোৰ জ্বলাই দিয়া হৈছিল। মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে কয় যে কেন্দ্ৰীয় গৃহমন্ত্ৰী অমিত শ্বাহ আৰু মণিপুৰ আৰু নাগালেণ্ডৰ মুখ্যমন্ত্ৰীসকলে ড্ৰাগছৰ বিৰুদ্ধে যুঁজত অসম চৰকাৰক সমৰ্থন কৰি আহিছে। তেওঁ কয়, "অমিত শ্বাহে কৈছে যে ড্ৰাগছ সৰবৰাহ, গৰুৰ চোৰাং ব্যৱসায় আৰু মানৱ সৰবৰাহ হৈছে উত্তৰ-পূব অঞ্চলৰ মুখ্য সমস্যা, যাক সৰ্বাধিক অগ্ৰাধিকাৰ দিয়া উচিত।"

মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে লগতে কয় যে আৰক্ষীৰ শক্তিশালী পদক্ষেপ স্বত্বেও ড্ৰাগছ ব্যৱসায়ীসকলে ব্যৱস্থাটোৰ ভিতৰত কিছুমান বেয়া উপাদানৰ সৈতে মিত্ৰতা কৰি কাম কৰি আছে।

এই জঘন্য পৰিকলনাৰ কথা বিবেচনা কৰি মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে কয় যে ড্ৰাগছ ব্যৱসায়ীসকলৰ বিৰুদ্ধে দৃঢ়আৰু নিৰ্ণায়ক ভাৱে কাম কৰাৰ বাবে আইনৰ পৰিধিৰ ভিতৰত আৰক্ষীক সম্পূৰ্ণ কাৰ্যকৰী স্বাধীনতা প্ৰদান কৰা হৈছে যাতে সমাজখন এই বিপদৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পাব পাৰে।

"জব্দ কৰা ড্ৰাগছৰ পৰিমাণ অসমলৈ অহা ঔষধৰ মাত্ৰ ১০ শতাংশ হ'ব পাৰে, কিয়নো অসমৰ মাজেৰে যোৱা ড্ৰাগছৰ মূল্য ৩,০০০ কোটি টকাতকৈও অধিক হ'ব।

"ড্ৰাগছ ব্যৱসায়ীসকলৰ প্ৰতি সহানুভূতি দেখুওৱাৰ কোনো প্ৰশ্নই নাই। ৰাজ্য চৰকাৰে যোগান নেটৱৰ্ক হ্ৰাস কৰিবলৈ আৰু পৰিয়াল আৰু ভৱিষ্যত প্ৰজন্মক বচাবলৈ ঔষধৰ ব্যৱহাৰ বন্ধ কৰিবলৈ কাম কৰি আছে," তেওঁ লগতে কয়।

"ড্ৰাগ সৰবৰাহ ৰখাটোৱে উগ্ৰবাদক উৎসাহিত কৰিছে আৰু আমাৰ ৰাজ্যৰ সামাজিক গাঁথনি ধ্বংস কৰিছে," তেওঁ কয় যে সমগ্ৰ উত্তৰ-পূৰ্বাঞ্চলত ড্ৰাগৰ যোগান আৰু ব্যৱহাৰৰ শৃংখলা টোকা কৰা প্ৰয়োজন।

ডিফুৰ উপৰিও গোলাঘাটত ড্ৰাগছ নিষ্কাশন অভিযানো অনুষ্ঠিত হৈছিল। অভিযানৰ অংশ হিচাপে গোলাঘাটত ১১.৮৮ কিলোগ্ৰাম মৰ্ফিন, ২.৮৯ কিলোগ্ৰাম স্ফটিক মেথ, ৩.৪৭ কিলোগ্ৰাম হেৰোইন, ১০২.৯১ কিলোগ্ৰাম গাঁজা আৰু ২,০৩,৩৮৪ টা টেবলেট জ্বলাই দিয়া হয়, আনহাতে গোলাঘাটত ৮০২ গ্ৰাম হেৰোইন, ১২০৫ কিলোগ্ৰাম আফিম আৰু 206906 টেবলেট জ্বলাই দিয়া হয়।

মাঘ বিহুৰ সময়ত অসমত জ্বলোৱা 'মেইজী' বনফায়াৰৰ সৈতে তুলনা কৰি শৰ্মাই কয় যে জব্দ কৰা ড্ৰাগছ জ্বলোৱাটো শক্তি জ্বলাই দিয়াৰ দৰে হল"।


Post a Comment

Thanks for messaging us.

Previous Post Next Post

Response1