শিক্ষকসকলৰ বাহিৰে আন কাকো ৰাজ্য চৰকাৰৰ চাকৰিৰ পৰা বঞ্চিত কৰা নহ'ব !

Assam education minister news today কাকো চাকৰিৰ পৰা বঞ্চিত কৰা নহ'ব
Assam education minister news today কাকো চাকৰিৰ পৰা বঞ্চিত কৰা নহ'ব : ©Provided by Bodopress/Dev Nath

শিক্ষকসকলৰ বাহিৰে আন কাকো ৰাজ্য চৰকাৰৰ চাকৰিৰ পৰা বঞ্চিত কৰা নহ'ব ! অসম চৰকাৰে এক বিতৰ্কিত চৰ্তৰ ওপৰত অংশীদাৰসকলৰ সৈতে আলোচনা কৰিব যিয়ে দশম আৰু দ্বাদশ শ্ৰেণীৰ চূড়ান্ত পৰীক্ষাত ৰেকৰ্ড-আধাৰিত আৰু আভ্যন্তৰীণ মূল্যায়নত উত্তীৰ্ণ হোৱা শিক্ষাৰ্থীসকলক কিছুমান চৰকাৰী চাকৰিৰ বাবে অযোগ্য কৰি তোলে।

মুখ্যমন্ত্ৰী বিশ্ব শৰ্মাই শনিবাৰে কৈছিল যে মহামাৰীৰ বাবে পৰীক্ষা বাতিল হোৱাৰ পিছত দশম আৰু দ্বাদশ শ্ৰেণীৰ শিক্ষাৰ্থীসকলৰ ফলাফল মূল্যাঙ্কন/চূড়ান্ত কৰাৰ বাবে চৰকাৰ গঠন কৰা বিশেষজ্ঞ সমিতিৰ পৰামৰ্শ সমূহ ৰূপায়ণৰ বাবে গ্ৰহণ কৰিব লগা পদক্ষেপসমূহৰ বিৱৰণ দি তেওঁ মাধ্যমিক শিক্ষা বিভাগে জাৰি কৰা ১ জুলাইৰ অধিসূচনাৰ ৫ নং দফা আলোচনা কৰিবলৈ ইচ্ছুক।

শৰ্মাই সদৌ অসম ছাত্ৰ সন্থা, অসম জাতিয়তাবাদী য়ুবা চত্ৰ পৰিষদ আৰু all bodo students unionকে ধৰি ছাত্ৰ-ছাত্ৰী আৰু আগশাৰীৰ ছাত্ৰ সংগঠনসমূহৰ দ্বাৰা এই ধাৰাটোৰ ব্যাপক অসন্তুষ্টি আৰু সমালোচনাৰ সঁহাৰি দি আছিল। তেওঁলোকে "অন্যায়" ধাৰাটোৰ ওপৰত আপত্তি জনাইছে যিয়ে কেৱল মাৰ্চৰ পৰা অপেক্ষা কৰি থকা শিক্ষাৰ্থীসকলৰ ওপৰত তেওঁলোকৰ চূড়ান্ত পৰীক্ষা লিখিবলৈ হেঁচা প্ৰয়োগ কৰিছিল কেৱল কোভিড পৰিস্থিতিৰ বাবে যোৱা মাহত তেওঁলোকক বাতিল কৰা হৈছে

শিক্ষা মন্ত্ৰী ৰানোজ পেগুলৈ পত্ৰ লিখি বিতৰ্কিত ধাৰাটো প্ৰত্যাহাৰ কৰিবলৈ বিচাৰিছিল যিয়ে তেওঁলোকৰ চূড়ান্ত পৰীক্ষাত উত্তীৰ্ণ হোৱা সকলক উচ্চ শিক্ষা গ্ৰহণৰ বাবে যথেষ্ট ভাল কিন্তু ৰাজ্য চৰকাৰৰ কিছুমান চাকৰিৰ বাবে পৰ্যাপ্ত ভাল নহয় তেওঁলোকক প্ৰমাণপত্ৰ আৰু মাৰ্কশ্বীট প্ৰদান কৰে। তেওঁলোকে কয় যে এই ধাৰাটোৱে বাতিল কৰা ব'ৰ্ড পৰীক্ষাৰ সাত লাখ শিক্ষাৰ্থীক প্ৰভাৱিত কৰিব।

দ্বাদশ শ্ৰেণীৰ এজন শিক্ষাৰ্থীয়ে আচৰিত হৈছিল যে ৰাজ্য চৰকাৰৰ চাকৰিৰ বাবে বৈধ নোহোৱা উত্তীৰ্ণ প্ৰমাণপত্ৰ কি ব্যৱহাৰ কৰা হয় বা উচ্চ অধ্যয়ন কৰা এজন শিক্ষাৰ্থীয়ে কেনেকৈ বিশেষ পৰীক্ষা দিব পাৰে। "তেওঁ তেওঁৰ নতুন পাঠ্যক্ৰম বা তেওঁৰ দশম শ্ৰেণী বা দ্বাদশ শ্ৰেণীৰ পাঠ্যক্ৰম অধ্যয়ন কৰিব নেকি? চৰকাৰে এই ধাৰাটো বাতিল কৰা উচিত," তেওঁ কয়।

শৰ্মাই দৃঢ়তাৰে কৈছিল যে TET আঁচনিৰ অধীনত নিযুক্ত শিক্ষকসকলৰ বাহিৰে আন কাকো ৰাজ্য চৰকাৰৰ চাকৰিৰ পৰা বঞ্চিত কৰা নহ'ব য'ত দশম আৰু দ্বাদশ শ্ৰেণীৰ ফলাফলবিবেচনা কৰা হৈছিল।

তেওঁ কৈছিল যে ধাৰাটোৰ ভুল ব্যাখ্যা কৰা হৈছে বা অধিসূচনাখনে চৰকাৰৰ অভিপ্ৰায় সঠিকভাৱে প্ৰকাশ কৰিবলৈ সক্ষম হোৱা নাই।

শৰ্মাৰ মতে, এই বছৰৰ গোটবোৰে সকলো সম্ভাৱনাতে অতীত বা ভৱিষ্যতৰ দলবোৰতকৈ অধিক নম্বৰ পাব, যাৰ ফলত তেওঁলোকে 2021 বেচৰ সৈতে প্ৰতিযোগিতা কৰিব নোৱাৰিব বাবে আদালতলৈ যাবলৈ বাধ্য হ'ব।

"আমি এই বিষয়টো আলোচনা কৰিম। মই AASUক অৱগত কৰিছো। তেওঁলোক (2021 Batch) সকলো চাকৰিৰ বাবে যোগ্য হ'ব, TET শিক্ষকৰ বাহিৰে... আমি এটা ডাঙৰ সামাজিক সমস্যালৈ চাই আছোঁ। আমি এটা সমাধান বিচাৰিব লাগিব... সকলোৰে বিষয়ে চিন্তা কৰিব লাগিব," শৰ্মাই ক'লে।

READ MOREKAJAL KAJAL || NEW BODO VIDEO 2021 || by Jonalima ||


READ MORE: Hi, Friends visit us here for daily updated News

Post a Comment

Thanks for messaging us.

Previous Post Next Post

Response1