অসম বাজেট ২০২১-২২: ৰাজ্যৰ বিত্ত মন্ত্ৰী নেওগে কল্যাণমূলক আঁচনিঘোষণা

অসম বাজেট ২০২১-২২: ৰাজ্যৰ বিত্ত মন্ত্ৰী নেওগে কল্যাণমূলক আঁচনিঘোষণা
অসম বাজেট ২০২১-২২: ৰাজ্যৰ বিত্ত মন্ত্ৰী নেওগে কল্যাণমূলক আঁচনিঘোষণা : ©Provided by Bodopress


অসম বাজেট ২০২১-২২: ৰাজ্যৰ বিত্ত মন্ত্ৰী নেওগে কল্যাণমূলক আঁচনিঘোষণা, শুকুৰবাৰে মুখ্যমন্ত্ৰী বিশ্ব শৰ্মাৰ উপস্থিতিত বিত্ত মন্ত্ৰী অজন্তা নেওগে অসম বিধানসভাত ৰখা ২০২১-২২ বৰ্ষৰ অসম বাজেটক স্বেচ্ছাসেৱী সংগঠন Save Guwahati Build Guwahati(SGBG)য়ে প্ৰশংসা কৰিছে। SGBGৰ সাধাৰণ সম্পাদক এৰ কৈলাশ শৰ্মাই কয় যে হিমন্ত শৰ্মা নেতৃত্বাধীন চৰকাৰৰ প্ৰথম বাজেটে সামগ্ৰিকভাৱে ৰাজ্যখনৰ মধ্যবিত্ত জনসাধাৰণৰ আশা-আকাংক্ষাক সমৰ্থন আৰু পূৰণ কৰিব।

বিশ্ব শৰ্মা নেতৃত্বাধীন চৰকাৰৰ প্ৰথম বাজেট, এই স্থল পৰিকল্পনাই মহামাৰীৰ পিছত বৃদ্ধি হোৱা সমস্যাবোৰৰ কিছু গুৰুত্বপূৰ্ণ সমাধান উপস্থাপন কৰিছে।

মন্ত্ৰীজনৰ মতে, বাজেটে পৰৱৰ্তী পাঁচ বছৰৰ বাবে এক ভিজন ডকুমেণ্ট হিচাপে কাম কৰিব। তেওঁ শিশু, মহিলা, শিক্ষাৰ্থী, চাহ জনজাতি আৰু নিম্ন আয়ৰ পৰিয়ালক সমৰ্থন কৰি কেইবাটাও কল্যাণমূলক আঁচনি ঘোষণা কৰে।

অজন্তা নেওগে ও তেওঁৰ টুইটাৰ হেণ্ডেলৰ জৰিয়তে প্ৰথম বাজেটত কৈছিল। "কালি বিধানসভাত আমাৰ চৰকাৰৰ দ্বিতীয় কাৰ্যকালৰ প্ৰথম বাজেট উপস্থাপন কৰা হৈছিল। 

চৰকাৰে অনলাইন শিক্ষাৰ বাবে চৰকাৰী বিদ্যালয়ৰ প্ৰায় ৮ লাখ নৱম আৰু দশম শ্ৰেণীৰ শিক্ষাৰ্থীক স্মাৰ্টফোন প্ৰদান কৰিব।

অৰুনোডোই আঁচনিৰ সহায়ৰ পৰিমাণ বৃদ্ধি হ'ব আৰু 1000 কিলোমিটাৰ বেষ্টনী-তথা-পথ নিৰ্মাণ কৰা হ'ব। covid-19-ত এজন সদস্য হেৰুওৱা পৰিয়ালবোৰক 40 কোটি টকাৰ বিত্তীয় সাহায্য প্ৰদান কৰা হ'ব। ইয়াৰ অংশ হিচাপে, মৃতকৰ নিকটাত্মীয়ক 1,00,000 টকা প্ৰদান কৰা হ'ব।

ইয়াৰ উপৰিও, মুখ্যমন্ত্ৰীৰ শিশু সেৱা আঁচনিৰ অধীনত, 15 বছৰৰ তলৰ COVID অনাথ সকলক প্ৰতি মাহে 3,500 টকা প্ৰদান কৰা হ'ব।

চাহ-জনজাতি সম্প্ৰদায়ৰ বাবে মুঠ 805 টা চাহ বাহন সামৰি লোৱাৰ আঁচনি ঘোষণা কৰা হৈছে। এই পৰিয়ালবোৰত টেপ সংযোগ, পাইপযুক্ত গেছ যোগান থাকিব, চৰকাৰে পাঁচ বছৰৰ বাবে বিদ্যুতৰ দেয় আৰু ৰাসায়নিক পদাৰ্থৰ ব্যয় বহন কৰিব লাগিব। আঁচনিখনৰ দ্বাৰা 2,69,648 জন লোক উপকৃত হ'ব বুলি আশা কৰা হৈছে।

নিম্ন-প্রান্তিক পৰিয়ালৰ মহিলাসকলৰ বাবে চৰকাৰৰ ফ্লেগশ্বিপ ডিবিটি অৰুনোডোই আঁচনিৰ বাবে 1800 কোটি টকা ধাৰ্য কৰা হৈছে। যদিও আঁচনিখন ইতিমধ্যে 2020 চনৰ বাজেটত ঘোষণা কৰা হৈছে, এই বছৰ মাহিলী সাহায্য 830 টকাৰ পৰা 1000 টকালৈ বৃদ্ধি কৰা হ'ব।

'সোণালী জাইশাব বিক্কাশিত এক্সম'ৰ অধীনত ১৩.৫০ কোটি টকাৰ সৈতে ১,০০০ মডেলৰ অংগনৱাড়ী কেন্দ্ৰ স্থাপন কৰা হ'ব। প্ৰতিটো কেন্দ্ৰ ২৫ লাখ টকা ব্যয়েৰে নিৰ্মাণ কৰা হ'ব।

নেওগে লগতে ঘোষণা কৰিছে যে ৰাজ্যখনক বানমুক্ত অঞ্চললৈ ৰূপান্তৰত কৰিবলৈ বৰাক আৰু ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদীৰ কাষত ১,০০০ কিলোমিটাৰ বেষ্টনী-তথা-পথ নিৰ্মাণ কৰা হ'ব।

Post a Comment

Thanks for messaging us.

Previous Post Next Post

Response1