gtag('config', 'G-W90YVE8KS9'); What is the "Rongali Bihu" bihu dance? and Bagurumba Dance. "ৰঙালী বিহু" কি? আৰু বাগুৰুম্বা নৃত্য। - Bodonews.info

What is the "Rongali Bihu" bihu dance? and Bagurumba Dance. "ৰঙালী বিহু" কি? আৰু বাগুৰুম্বা নৃত্য।

why is rongali bihu celebrated?
What is the "Rongali Bihu" bihu dance? and Bagurumba Dance. "ৰঙালী বিহু" কি? আৰু বাগুৰুম্বা নৃত্য।

 
Apr 09, 2021: অসম ৰাজ্যই ৰঙালী বিহু কিয় উদযাপন কৰে? why is rongali bihu celebrated? 

ৰঙালী বিহু হৈছে ধেমালি বা 'ৰং'ৰ উৎসৱ। 'ৰং' হৈছে এক অসম শব্দ, য'ত সুখ আৰু উপভোগৰ ৰং থাকে। বড়ো ভাষাত বেইচাগু বুলি কয় 

বসন্তৰ আগমনৰ লগে লগে ই সমগ্ৰ বিশ্বলৈ আনন্দৰ ঢৌ কঢ়িয়াই আনিছিল। 


যদিও এইটো বহাগ মাহৰ উৎসৱ। কিন্তু আকৰ্ষণীয় কথাটো হ'ল, ই অসমী 'চোট মাহ'ৰ একেবাৰে শেষৰ দিনৰ পৰা আৰম্ভ হয়। চোট মাহৰ শেষৰ দিনটোক 'দুমাহী' বুলি কোৱা হয়। এই দিনটো আন এটা নামৰ সৈতে জনপ্ৰিয়, যিহৈছে 'গোৰু বিহু দিৱস'।


'গোৰু বিহু দিৱস' ঘৰুৱা গৰুৰ বাবে উৎসৰ্গিত। বিশেষকৈ গৰু আৰু ম'হৰ বাবে। কাৰণ গৰু আৰু ম'হবোৰে তেওঁলোকৰ কৃষি কাৰ্যকলাপত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে।  গোৰু বিহুৰ আগদিনা 'উৰুকা' হিচাপে বিখ্যাত। উৰুকাক অন্তৰ্ভুক্ত কৰি এই উৎসৱটো সাতটা পৃথক পৰ্যায়ত বিভক্ত। 


সেইবোৰ হৈছে চোট, ৰতি, গোৰু, মানুহ, কুটুম, মেলা, আৰু চেৰা ইত্যাদি। এই সাতটা পৰ্যায়ৰ বাবে, ই 'জাত বিহু' বুলিও বিখ্যাত। অসমী 'জাত' শব্দটো সাত সং, উত্তৰ-পূব ৰাজ্য অসমত প্ৰতি বছৰে অসম সম্প্ৰদায়ৰ লোকসকলে পালন কৰা তিনিটা বিহুৰ ভিতৰত ৰঙালী বা বহাগ বিহু অন্যতম।


এইটো এই ৰাজ্যত এতিয়ালৈকে আটাইতকৈ উষ্মভাৱে উদযাপন কৰা উৎসৱ। আনকি, আমি ইয়াক উৎসৱৰ উৎসৱ বুলিও ক'ব পাৰোঁ।  আপুনি জানেনে, এই উৎসৱটোক অসম ৰাজ্যৰ তিনিওটা বিহুৰ প্ৰধান বুলিও জনা যায়?


bihu dance
bihu dance and rongali bihu

অসমবাসীৰ বিশ্বাস অনুসৰি, ই অসমন নৱবৰ্ষৰ আৰম্ভণিৰ দিনক সূচায়। বিহুৰ বাকী দুটা হৈছে ভোগালী আৰু কাটি। 


ইমানবোৰ তাৎপৰ্য দেখি বহুতো সাংস্কৃতিক চিন্তাবিদে ইয়াক অসম আৰু অসম সংস্কৃতিৰ হৃদস্পন্দন বুলিও সংজ্ঞায়িত কৰে। এইটো অসমবাসীৰ বাবে এটা অতি নস্টালজিক শব্দ। সেইকাৰণে তেওঁলোকে ইয়াক তেওঁলোকৰ নিজৰ মাতৃভাষাত 'হিয়াৰ আমোথু' বুলিও কয়।


মই ভাবো, 'হিয়াৰ আমোথু' শব্দৰ বাক্যাংশই আপোনাক দেখুৱাবলৈ যথেষ্ট, তেওঁলোকে ইয়াক কিমান ভাল পায়। মইও এজন অসমী ব্যক্তি আৰু সেইকাৰণে মই ইয়াত অনুভৱবোৰ লিখি আছোঁ, আমি মানুহে ইয়াৰ বাবে সঁচাকৈয়ে কি অনুভৱ কৰোঁ।


বাগুৰুম্বা হৈছে অসম আৰু উত্তৰ-পূব ভাৰতৰ থলুৱা বড়ো জনজাতিৰ এক লোক নৃত্য। এইটো এটা পৰম্পৰাগত নৃত্য যি পৰম্পৰাগতভাৱে এটা প্ৰজন্মৰ পৰা আন এটা প্ৰজন্মৰ বাবে অন্তৰ্নিহিত। বড়ো মহিলাসকলে তেওঁলোকৰ ৰঙীন দোখনা, জব্মগ্ৰা আৰু আৰোনাইৰে বাগুৰুম্বা নৃত্য প্ৰদৰ্শন কৰে। বাগুৰুম্বা নৃত্যক বড়ো মানুহৰ প্ৰধান পৰম্পৰাগত নৃত্য হিচাপে গ্ৰহণ কৰা হয়। কিন্তু আন কিছুমান গুৰুত্বপূৰ্ণ নৃত্য আছে যেনে- বৰদৱিশিখলা নৃত্য, মৱাগলাংনাই নৃত্য, দাহাল-তুংগ্ৰী চিবনাই নৃত্য, চিক্ৰি চিকলা নৃত্য, দাওশ্ৰী ডেলাই নৃত্য, চা-গোৱালো মৱাছানাই, কোপৰি চিবনাই মৱাছানাই ইত্যাদি। এই সকলোবোৰ নৃত্যক কৃষ্টি নৃত্য বুলি জনা যায়। ইয়াৰ লগত খাম, চিফুং, জোতা, চেৰ্জা, আৰু গংৱনা, থাৰ্খা আদি বাদ্যযন্ত্ৰও আছে।

No comments:

Ads

Recent Popular Uploaded

sports themes songs 2021(Official Music Video) ABYSA Welcome

sports songs and  sports themes  2021(Official Music Video) ABYSA Welcome: ©Provided by Bodopress May 13, 2021 : A Hit Bodo Music Song ...

Powered by Blogger.