gtag('config', 'G-W90YVE8KS9'); national fruit of india is Mango and The jackfruit is the national fruit of Bangladesh. কঁঠালটো বাংলাদেশৰ ৰাষ্ট্ৰীয় ফল। - Bodonews.info

national fruit of india is Mango and The jackfruit is the national fruit of Bangladesh. কঁঠালটো বাংলাদেশৰ ৰাষ্ট্ৰীয় ফল।

national fruit of india
national fruit of india is Mango and  The jackfruit is the national fruit of Bangladesh. কঁঠালটো বাংলাদেশৰ ৰাষ্ট্ৰীয় ফল।


Apr 09, 2021: national fruit of india is Mango and  The jackfruit is the national fruit of Bangladesh. কঁঠালটো বাংলাদেশৰ ৰাষ্ট্ৰীয় ফল। কঁঠাল (আৰ্টোকাৰ্পাছ হেটেৰোফাইলাছ), যাক জেক গছ বুলিও কোৱা হয়, হৈছে ডুমুর, মালবেৰী আৰু ব্ৰেডফ্ৰুট পৰিয়ালৰ (মৰেচি) গছৰ এটা প্ৰজাতি।  ইয়াৰ উৎপত্তি দক্ষিণ indiaৰ পশ্চিম ঘাট আৰু মালয়েছিয়াৰ বৰ্ষাৰণ্যৰ মাজৰ অঞ্চলত।


national fruit জেক গছটো ক্ৰান্তীয় নিম্নভূমিৰ বাবে উপযুক্ত, আৰু পৃথিৱীৰ সমগ্ৰ ক্ৰান্তীয় অঞ্চলত ব্যাপকভাৱে খেতি কৰা হয়। ই সকলো গছৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ ফল বহন কৰে, ওজন 55 কিগ্ৰা (120 পাউণ্ড), দৈৰ্ঘ্য 90 চেমি (35 ইঞ্চি) আৰু ব্যাস 50 চেমি (20 ইঞ্চি)। এটা পৰিপক্ক জেক গছত প্ৰতি বছৰে প্ৰায় 200 ফল উৎপন্ন হয়, পুৰণি গছবোৰে এবছৰত 500 টালৈকে ফল প্ৰদান কৰে।কঁঠাল হৈছে শতৰ পৰা হাজাৰ হাজাৰ গাইগুটীয়া ফুলেৰে গঠিত একাধিক ফল, আৰু পকা ফলৰ মাংসল পাহি খোৱা হয়।  পকা ফলমিঠা (বিভিন্নতাৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি) আৰু ইয়াক প্ৰায়ে মিঠাইৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হয়। টেমাৰ সেউজীয়া কঁঠালৰ মৃদু সোৱাদ আৰু মাংসৰ দৰে গাঁথনি থাকে যি নিজকে "পাচলিৰ মাংস" বুলি কোৱাত সহায় কৰে।


দক্ষিণ আৰু দক্ষিণ-পূব এছিয়াৰ ৰন্ধনপ্ৰণালীত সাধাৰণতে কঁঠাল national fruit ব্যৱহাৰ কৰা হয়।  পকা আৰু পকা দুয়োটা ফল খোৱা হয়। কঁঠালহৈছে বাংলাদেশ আৰু শ্ৰীলংকাৰ ৰাষ্ট্ৰীয় ফল, আৰু indiaৰ ৰাজ্য কেৰালা আৰু তামিলনাডুৰ ৰাজ্যিক ফল। ই আন্তৰ্জাতিকভাৱে টেমাৰ বা হিমায়িত আৰু ঠাণ্ডা আহাৰত উপলব্ধ যেনে নুডলচ আৰু চিপচ আদি ফলৰ পৰা আহৰণ কৰা বিভিন্ন সামগ্ৰীত  হয়।


দক্ষিণ এছিয়া আৰু দক্ষিণ-পূব এছিয়াত national fruit of india কঁঠালটো স্বতন্ত্ৰভাৱে ঘৰুৱা কৰা হৈছিল, দক্ষিণ-পূব এছিয়াৰ নামবোৰে দেখুৱাইছিল যিবোৰ সংস্কৃত শিপাৰ পৰা আহৰণ কৰা হোৱা নাই। এইটো সম্ভৱতঃ জাভা বা মালয় উপদ্বীপৰ অষ্ট্ৰোনেচিয়ানসকলৰ দ্বাৰা পোহনীয়া কৰা হৈছিল। ফলটো পিছত ফিলিপিনো বসতিস্থাপনকাৰীৰ জৰিয়তে গুয়ামত পৰিচয় কৰাহৈছিল যেতিয়া দুয়োস্পেনীয় সাম্ৰাজ্যৰ অংশ আছিল। ই বাংলাদেশৰ ৰাষ্ট্ৰীয় ফল।


পকা কঁঠাল প্ৰাকৃতিকভাৱে মিঠা, সূক্ষ্ম আনাৰস বা কলৰ দৰে সোৱাদৰ সৈতে।  ইয়াক বিভিন্ন ধৰণৰ ব্যঞ্জন তৈয়াৰ কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি, যাৰ ভিতৰত আছে কাষ্টাৰ্ড, কেক, বা ইণ্ডোনেছিয়াত এছ টেলাৰ হিচাপে মুণ্ডিত বৰফৰ সৈতে মিহলি কৰা বা ফিলিপাইনছত হেলো-হেলো। national fruit দক্ষিণ indiaত পৰম্পৰাগত ব্ৰেকফাষ্ট ডিছ, ইডলিছৰ বাবে, ফলটো চাউলৰ সৈতে উপাদান হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰা হয় আৰু কঁঠালৰ পাতবোৰ ভাপ তৈয়াৰ কৰাৰ বাবে মেৰিয়াই দিয়া হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰা হয়। কঁঠালৰ দোষবোৰ বেটাৰৰ সৈতে কঁঠালৰ মাংস পিহি প্ৰস্তুত কৰিব পাৰি। পকা কঁঠালৰ এৰিলবোৰ কেতিয়াবা বীজ, ভজা, বা ফ্ৰীজ-ড্ৰাই কৰা হয় আৰু কঁঠালৰ চিপ হিচাপে বিক্ৰী কৰা হয়।


national fruit পকা ফলৰ বীজ বোৰ এবাৰ সিজোৱাৰ পিছত খোৱা হয়, আৰু ব্ৰাজিল বাদামৰ তুলনাত প্ৰায়ে গাখীৰ, মিঠা সোৱাদ থাকে বুলি কোৱা হয়। সেইবোৰ উতলাব, বেক কৰিব পাৰি, বা ভাজিব পাৰে। যেতিয়া ভজা হয়, বীজবোৰৰ সোৱাদ চেষ্টনাটৰ সৈতে তুলনীয়। বীজবোৰ জলপান হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰা হয় (হয় উতলাই বা জুই ভজাৰ দ্বাৰা) বা মিঠাই তৈয়াৰ কৰিবলৈ। জাভাত, বীজবোৰ সাধাৰণতে ৰন্ধা হয় আৰু জলপান হিচাপে নিমখৰ সৈতে চিজন কৰা হয়। এইবোৰ সাধাৰণতে ভাৰতত পৰম্পৰাগত মচুৰ আৰু পাচলি মিশ্ৰণ তৰকাৰীৰ ৰূপত তৰকাৰীত ব্যৱহাৰ কৰা হয়। ডেকা পাতবোৰ পাচলি হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰিব পৰাকৈ কোমল। 

No comments:

Ads

Recent Popular Uploaded

मुख्यमंत्री हिमंत बिस्वा सरमा ने हाथियों कि झुंडकी मौत को जांच केआदेश

elephant died recently, मुख्यमंत्री हिमंत बिस्वा सरमा ने हाथियों कि झुंडकी मौत को जांच केआदेश (File Photo): ©Provided by Bodopress/Kara...

Powered by Blogger.