gtag('config', 'G-W90YVE8KS9'); fish eggs hatching season now, মাছৰ কণী পোৱালি ওলোৱা ঋতু এতিয়া - #Bodopress News

fish eggs hatching season now, মাছৰ কণী পোৱালি ওলোৱা ঋতু এতিয়া

fish eggs hatching
fish eggs hatching season now,  মাছৰ কণী পোৱালি ওলোৱা ঋতু এতিয়া  

 

Apr 08, 2021: fish eggs hatching season now,  মাছৰ কণী পোৱালি ওলোৱা ঋতু এতিয়া,  কণী আৰু নিষিক্তকৰণৰ প্ৰকাৰ 

মাছৰ কণীৰ fish eggs hatching মেক্ৰোস্কোপিক আৰু আণুবীক্ষণিক বৈশিষ্ট্য থাকে যি প্ৰজাতিটোৰ প্ৰজনন কৌশল অনুসৰি পৃথক হয়। ইচথিয়াপ্লাঙ্কটন নমুনাত, মাছৰ কণী fish eggs চিনাক্তকৰণে স্পাউনিং এলেকা আৰু সেইবোৰৰ বিচ্ছুৰণৰ জীৱবিজ্ঞানৰ বিষয়ে তথ্য প্ৰদান কৰিব পাৰে। মেক্ৰোস্কোপিক চৰ্ত যেনে ব্যাস, ৰং, আঠালগাৰ ডিগ্ৰী, কোৰিয়ান ডাঠ, আৰু জিলেটিন আৱৰণৰ উপস্থিতি বা অনুপস্থিতি প্ৰজাতি বা আনকি সেইবোৰৰ অন্তৰ্ভুক্ত গণ চিনাক্ত কৰাৰ বাবে অতি সঠিক নহয়।


মাছৰ fish eggs কণীবোৰ নিৰ্দিষ্ট মাধ্যাকৰ্ষণ অনুসৰি পেলাজিক বা ডেমাৰ্চেল হ'ব পাৰে। পেলাজিক কণী সামুদ্ৰিক প্ৰজাতিত সচৰাচৰ হয় আৰু ইয়াত এক বা একাধিক বিশেষত্ব থাকে যি য়ে সেইবোৰৰ ফ্লোটেচন কুহুমত এক বা একাধিক তেলৰ টোপাল, কুহুমত উচ্চ পানীৰ পৰিমাণ, জিলেটিন স্তৰৰ উপস্থিতিৰ বাবে কণীৰ ব্যাস বৃদ্ধি, আৰু বৰ্ধিত পেৰিভিটেলিন স্থান। মিঠা পানীৰ টেলিঅষ্ট মাছৰ কণী fish eggs সাধাৰণতে ডেমাৰচেল হয়, অৰ্থাৎ, সেইবোৰৰ পানীতকৈ অধিক এক নিৰ্দিষ্ট মাধ্যাকৰ্ষণ থাকে। সেইবোৰ নদী বা জলাশয়ৰ তলত জমা কৰিব পাৰি আৰু কোনো প্ৰকাৰৰ চাবষ্ট্ৰেট মানি চলিব পাৰি, বা সেইবোৰ বিচ্ছুৰণৰ বাবে পানীৰ স্তম্ভত থাকিব পাৰে। বন্দী অৱস্থাত, ব্যৱসায়িকভাৱে গুৰুত্বপূৰ্ণ প্ৰজাতি যেনে curimatãs পি. কোষ্টেটাছ আৰু পি. আৰ্জেণ্টেউচ, ডৌৰাডোছ এছ. ব্ৰাচিলিয়েনচিছ আৰু এছ. ফ্ৰান্সিস্কানাছ, চুৰুবিম কেটফিছ পি. কোৰাস্কান, আৰু পিয়াছ এল. পিয়াউ, এল. ৰেইনহাৰ্ডি, আৰু এছ. কেনেৰিয়েৰী পানীতকৈ গধুৰ, যি হৈছে ডেমাৰ, ইনকিউবেটৰৰ সময়ত পানী আৰু ইনকিউবেটৰৰ বিকাশ। অৱশ্যে, যেতিয়া পানীৰ প্ৰবাহ কটা হয়, সেইবোৰ ইনকিউবেটৰৰ তলত জমা হয়।


fish eggs
fish eggs hatching season now, 

আঠা লগা হোৱাৰ সন্দৰ্ভত, মিঠা পানীৰ মাছৰ কণী fish eggs বিনামূলীয়া হ'ব পাৰে (আঠা নোহোৱা) বা সেইবোৰে বিভিন্ন আঠালগা ডিগ্ৰী উপস্থাপন কৰিব পাৰে । সাধাৰণতে, বাণিজ্যিকভাৱে গুৰুত্বপূৰ্ণ পৰিভ্ৰমী প্ৰজাতিৰ কণীবোৰ মুক্ত আৰু সৰু ব্যাস আৰু বহল পেৰিভিটেলিন স্থানৰ সৈতে অসংখ্য, বিশেষত্ব যি বিকাশৰ বাবে অনুকূল স্থানলৈ সিহঁতক বিচ্ছুৰণ কৰাত সহায় কৰে। যিবোৰ প্ৰজাতিয়ে সাধাৰণতে জলাশয় আৰু সোঁতত প্ৰজনন কৰিবলৈ দীঘলীয়া প্ৰজনন প্ৰব্ৰজন কৰাৰ প্ৰয়োজন নাই। সিহঁতৰ fish eggs কণীবোৰ কম সংখ্যক আৰু লগতে মুক্ত বা কিছু পৰিমাণৰ আঠাযুক্ত আৰু বিভিন্ন ব্যাস আৰু সৰু পেৰিভিটেলিন স্থানৰ সৈতে; লগতে, এই প্ৰজাতিবোৰে পিতৃ-মাতৃৰ যত্নৰ আচৰণ উপস্থাপন কৰিব পাৰে (চাটো এট আল., 2003বি)। স্কেনিং ইলেক্ট্ৰন অণুবীক্ষণ যন্ত্ৰৰ সৈতে, চাৰাচিফৰ্মচ অচাইটে কণীৰ আঠালগাআৰু স্পাউনিং চাবষ্ট্ৰেটৰ সৈতে সম্পৰ্কিত ওচাইটৰ পৃষ্ঠৰ সংগঠনত গাঁথনিগত তাৰতম্য দেখুৱায় 

No comments:

Ads

Recent Popular Uploaded

Mumbai lockdown: mumbai lockdown news. লোকমান্য তিলক টাৰ্মিনাসত (LTT) প্ৰব্ৰজনকাৰী শ্ৰমিকৰ এক বিশাল ভিৰ মুম্বাইত উপস্থিত হৈছিল।

Mumbai lockdown: mumbai lockdown news. লোকমান্য তিলক টাৰ্মিনাসত (LTT) প্ৰব্ৰজনকাৰী শ্ৰমিকৰ এক বিশাল ভিৰ মুম্বাইত উপস্থিত হৈছিল। Apr 1...

Powered by Blogger.