gtag('config', 'G-W90YVE8KS9'); Beginning of history for election process system, নিৰ্বাচন প্ৰণালীৰ বাবে ইতিহাসৰ আৰম্ভণি - #Bodopress News

Beginning of history for election process system, নিৰ্বাচন প্ৰণালীৰ বাবে ইতিহাসৰ আৰম্ভণি

Apr 07, 2021: Beginning of history for election process systemইতিহাসৰ আৰম্ভণিতে প্ৰাচীন গ্ৰীচ আৰু প্ৰাচীন ৰোমৰ দৰে নিৰ্বাচন ব্যৱহাৰ কৰা হৈছিল, আৰু সমগ্ৰ মধ্যযুগত পবিত্ৰ ৰোমান সম্ৰাট (সাম্ৰাজ্যিক নিৰ্বাচন চাওক) আৰু পোপৰ দৰে শাসক বাছনি কৰিবলৈ (পাপল election process চাওক)। 

election process


ভাৰতৰ বৈদিক কালত নিৰ্দিষ্ট] সময়ত, এটা gaṇa (এটা জনজাতীয় সংগঠন)ৰ ৰাজা (মুৰব্বীসকল) স্পষ্টতঃ গণৰ দ্বাৰা election process হৈছিল। ৰাজা সদায় ক্ষত্ৰিয় বৰ্ণৰ (যোদ্ধা শ্ৰেণী) আছিল, আৰু সাধাৰণতে আগৰ ৰাজাৰ পুত্ৰ আছিল। অৱশ্যে, গণসদস্যসকলে তেওঁৰ নিৰ্বাচনত (election process) চূড়ান্ত সিদ্ধান্ত লৈছিল।  আনকি সংগম কালতো মানুহে ভোট দান কৰি তেওঁলোকৰ প্ৰতিনিধি নিৰ্বাচিত কৰিছিল আৰু ভোটবাকচবোৰ (সাধাৰণতে এটা পাত্ৰ) ৰচীৰে বান্ধি বন্ধ কৰা হৈছিল। election process নিৰ্বাচনৰ পিছত ভোটবোৰ উলিয়াই গণনা কৰা হৈছিল। উন্নত উৎসৰ প্ৰয়োজন মধ্যযুগীয় বংগৰ আৰম্ভণিতে পালা ৰজা গোপাল (শাসন কৰা গ. 750-770 ৰ দশকৰ CE) সামন্ততান্ত্ৰিক মুৰব্বীসকলৰ এটা গোটে নিৰ্বাচিত কৰিছিল। অঞ্চলটোৰ সমসাময়িক সমাজত এনে নিৰ্বাচন একেবাৰে সচৰাচৰ দেখা গৈছিল।  চোল সাম্ৰাজ্যত, প্ৰায় ৯২০ খ্ৰীষ্টপূৰ্বত, উথিৰামেৰুৰত (বৰ্তমানৰ তামিলনাডুত) গাওঁ সমিতিৰ সদস্য বাছনি কৰাৰ বাবে খেজুৰ পাত ব্যৱহাৰ কৰা হৈছিল। প্ৰাৰ্থীৰ নাম লিখা পাতবোৰ মাটিৰ পাত্ৰএটাৰ ভিতৰত ৰখা হৈছিল। সমিতিৰ সদস্য বাছনি কৰিবলৈ, এজন যুৱ লৰা উপলব্ধ পদৰ সংখ্যাৰ সমান পাত উলিয়াবলৈ কোৱা হৈছিল। ইয়াক কুদাভোলাই প্ৰণালী বুলি জনা গৈছিল।  


ৰাজহুৱা কাৰ্যালয়লৈ বিষয়াসকলৰ প্ৰথম জনপ্ৰিয় নিৰ্বাচন election process, সংখ্যাগৰিষ্ঠ ভোটৰ দ্বাৰা, য'ত সকলো নাগৰিকভোট দিবলৈ আৰু ৰাজহুৱা পদত অধিষ্ঠিত হ'বলৈ যোগ্য আছিল, স্পাৰ্টান সংবিধানৰ মিশ্ৰিত চৰকাৰৰ অধীনত 754 খ্ৰীষ্ট.C পূৰ্বত স্পাৰ্টাৰ ইফৰ্ছৰ পৰা আৰম্ভ হৈছিল।  এথেনিয়ান গণতান্ত্ৰিক election process নিৰ্বাচন, য'ত সকলো নাগৰিকে ৰাজহুৱা পদত অধিষ্ঠিত হ'ব পাৰে, ক্লিস্থেনিছৰ সংস্কাৰ লৈকে আৰু ২৪৭ বছৰৰ বাবে প্ৰৱৰ্তন কৰা হোৱা নাছিল।  পূৰ্বৰ চলোনিয়ান সংবিধানৰ (প্ৰায় ৫৭৪ খ্ৰী.C) অধীনত, সকলো এথেনিয়ান নাগৰিকে জনপ্ৰিয় বিধানসভাসমূহত, আইন আৰু নীতিৰ বিষয়ত, আৰু জুৰি হিচাপে ভোট দিবলৈ যোগ্য আছিল, কিন্তু কেৱল তিনিজন সৰ্বোচ্চ শ্ৰেণীৰ নাগৰিকেহে নিৰ্বাচনত (election process) ভোট দিব পাৰিছিল। লগতে এথেনিয়ান নাগৰিকৰ চাৰিটা শ্ৰেণীৰ ভিতৰত নিম্নতম (জন্মৰ পৰিৱৰ্তে তেওঁলোকৰ সম্পদ আৰু সম্পত্তিৰ পৰিমাণৰ দ্বাৰা নিৰ্ধাৰিত) চোলনৰ সংস্কাৰৰ জৰিয়তে ৰাজহুৱা পদত অধিষ্ঠিত হ'বলৈ যোগ্য নাছিল।  সেয়েহে ইফৰ্ছৰ স্পাৰ্টান নিৰ্বাচনে এথেন্সত চোলনৰ সংস্কাৰৰ প্ৰায় ১৮০ বছৰ পূৰ্বেও কৰে।


ভোটাধিকাৰৰ প্ৰশ্ন, বিশেষকৈ সংখ্যালঘু গোটৰ বাবে ভোটাধিকাৰে নিৰ্বাচনৰ(election process) ইতিহাসত আধিপত্য বিস্তাৰ কৰিছে। উত্তৰ আমেৰিকা আৰু ইউৰোপৰ প্ৰভাৱশালী সাংস্কৃতিক গোট পুৰুষসকলে প্ৰায়ে ভোটাৰসকলৰ ওপৰত আধিপত্য বিস্তাৰ কৰিছিল আৰু বহুতো দেশত এইটো অব্যাহত ৰাখিছিল। যুক্তৰাজ্য আৰু আমেৰিকা যুক্তৰাজ্যৰ দৰে দেশত আগতীয়া election processত ভূমিবান বা শাসক শ্ৰেণীৰ পুৰুষৰ আধিপত্য আছিল। অৱশ্যে, ১৯২০ চনৰ ভিতৰত সকলো পশ্চিম ইউৰোপীয় আৰু উত্তৰ আমেৰিকাৰ গণতন্ত্ৰত সাৰ্বজনীন প্ৰাপ্তবয়স্ক পুৰুষ ভোটাধিকাৰ (চুইজাৰলেণ্ডৰ বাহিৰে) আছিল আৰু বহুতো দেশে মহিলাৰ ভোটাধিকাৰৰ বিষয়ে বিবেচনা কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল। প্ৰাপ্তবয়স্ক পুৰুষৰ বাবে আইনীভাৱে বাধ্যতামূলক সাৰ্বজনীন ভোটাধিকাৰ স্বত্বেও, কেতিয়াবা election processত ন্যায্য প্ৰৱেশাধিকাৰ প্ৰতিহত কৰিবলৈ ৰাজনৈতিক বাধা স্থাপন কৰা হৈছিল 


ঐতিহাসিকভাৱে যোগ্য ভোটাৰৰ আকাৰ, ভোটাৰ, সৰু আছিল যাৰ আকাৰ সৰু আছিল, যাৰ আকাৰ অভিজাত আৰু চহৰৰ পুৰুষৰ দৰে সুবিধাপ্ৰাপ্ত পুৰুষৰ গোট বা সম্প্ৰদায়ৰ আছিল (নাগৰিক)।


চহৰৰ বাহিৰত বুৰ্জোয়া নাগৰিক অধিকাৰ থকা লোকৰ সংখ্যা বৃদ্ধি হোৱাৰ সৈতে, নাগৰিক শব্দটো সম্প্ৰসাৰিত হোৱাৰ সৈতে, ভোটাৰৰ সংখ্যা হাজাৰৰ অধিক লৈ বৃদ্ধি পাইছিল। ৰোমান গণৰাজ্যৰ অন্তিম দশকত এশ হাজাৰ ভোটাৰৰ সৈতে নিৰ্বাচন দেখা গৈছিল, খ্ৰীষ্টপূৰ্ব 90 ৰ লেক্স জুলিয়াৰ সৈতে ৰোমৰ বাহিৰৰ নাগৰিকসকলক ভোটদানৰ অধিকাৰ প্ৰদান কৰি, 910,000 ভোটাৰৰ ওচৰলৈ গৈছিল আৰু 70 খ্ৰীষ্টপূৰ্বত সৰ্বাধিক 10% ভোটদানৰ আনুমানিক ভোটদান, আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ প্ৰথম নিৰ্বাচনৰ আকাৰত পুনৰ তুলনীয়। একে সময়তে গ্ৰেট ব্ৰিটেইন ৰাজ্যত 1780 চনত প্ৰায় 214,000 যোগ্য ভোটাৰ আছিল, যি হৈছে সমগ্ৰ জনসংখ্যাৰ 3%। 


এটা প্ৰতিনিধিত্বমূলক গণতন্ত্ৰৰ বাবে ৰাজনৈতিক কাৰ্যালয়ৰ বাবে মনোনয়ন পৰিচালনা কৰাৰ বাবে এটা প্ৰক্ৰিয়াৰ প্ৰয়োজন। বহুক্ষেত্ৰত, সংগঠিত ৰাজনৈতিক দলবোৰত প্ৰত্যাহ্বান প্ৰক্ৰিয়াৰ জৰিয়তে কাৰ্যালয়ৰ বাবে মনোনয়নৰ মধ্যস্থতা কৰা হয়।  


মনোনয়নৰ বিষয়ে চিন্তা কৰাৰ বাবে পক্ষপাতহীন প্ৰণালীবোৰ পক্ষপাতী প্ৰণালীতকৈ পৃথক হয়। প্ৰত্যক্ষ গণতন্ত্ৰত, এক প্ৰকাৰৰ পক্ষপাতহীন গণতন্ত্ৰত, যিকোনো যোগ্য ব্যক্তিক মনোনীত কৰিব পাৰি। যদিও প্ৰাচীন এথেন্স, ৰোম আৰু পোপ আৰু পবিত্ৰ ৰোমান সম্ৰাটৰ নিৰ্বাচনত election process ব্যৱহাৰ কৰা হৈছিল, সমসাময়িক পৃথিৱীত election processৰ উৎপত্তি সপ্তদশ শতিকাৰ পৰা আৰম্ভ হোৱা ইউৰোপ আৰু উত্তৰ আমেৰিকাত প্ৰতিনিধি চৰকাৰৰ ক্ৰমান্বয়ে উদ্ভৱ হোৱাত নিহিত আছে। কিছুমান প্ৰণালীত কোনো মনোনয়ন একেবাৰে নহয়, ভোটাৰসকলে ভোটদানৰ সময়ত কোনো ব্যক্তি বাছনি কৰিবলৈ মুক্ত হয় - কিছুমান সাম্ভাব্য ব্যতিক্ৰমযেনে নিম্নতম বয়সৰ প্ৰয়োজনীয়তাৰ জৰিয়তে - অধিকাৰ ক্ষেত্ৰত। এনে ক্ষেত্ৰত, ভোটাৰসকলৰ সদস্যসকলে সকলো যোগ্য ব্যক্তিৰ সৈতে পৰিচিত হোৱাৰ প্ৰয়োজন নাই (বা আনকি সম্ভৱ) প্ৰয়োজন নহয়, যদিও এনে প্ৰণালীবোৰত বৃহত্তৰ ভৌগোলিক স্তৰত পৰোক্ষ election process অন্তৰ্ভুক্ত থাকিব পাৰে যাতে এই স্তৰত (অৰ্থাৎ election processত প্ৰতিনিধিসকলৰ মাজত) সাম্ভাব্য election processত সকলৰ মাজত কিছু প্ৰত্যক্ষ পৰিচয় থাকিব পাৰে।


পক্ষপাতিত্ব মূলক প্ৰণালীৰ ক্ষেত্ৰত, কিছুমান দেশত, কেৱল এটা নিৰ্দিষ্ট দলৰ সদস্যক মনোনীত কৰিব পাৰি (এক-দলীয় ৰাজ্য চাওক)। বা, যিকোনো যোগ্য ব্যক্তিক এটা প্ৰক্ৰিয়াৰ জৰিয়v>

No comments:

Ads

Recent Popular Uploaded

Mumbai lockdown: mumbai lockdown news. লোকমান্য তিলক টাৰ্মিনাসত (LTT) প্ৰব্ৰজনকাৰী শ্ৰমিকৰ এক বিশাল ভিৰ মুম্বাইত উপস্থিত হৈছিল।

Mumbai lockdown: mumbai lockdown news. লোকমান্য তিলক টাৰ্মিনাসত (LTT) প্ৰব্ৰজনকাৰী শ্ৰমিকৰ এক বিশাল ভিৰ মুম্বাইত উপস্থিত হৈছিল। Apr 1...

Powered by Blogger.